Wycinka drzew — czy konieczna jest fachowa pomoc?

Coraz częstszym pytaniem pojawiającym się w internecie jest wycinka drzew oraz konieczne przedsięwzięcia z nią związane. Czy przy wycinaniu drzew potrzebna jest fachowa pomoc? Odpowiedź na to pytanie otrzymasz w artykule.

Jeżeli jesteś właścicielem posesji, nieruchomości, na której występują krzewy oraz drzewa możesz przeprowadzić wycinkę drzew bez zgłaszania do gminy. Zanim przejdziemy do dalszej części artykułu, najpierw skupimy się na procesie wycinania drzew, który nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Oprócz pracy fizycznej, jaka zostanie wykonana podczas wyżej wspomnianej czynności, kluczową rolę odegra papierologia, która musi zostać wypełniona. Bez niej wycinka drzew będzie procesem nielegalnym.

Jak wygląda proces wycinania drzew?

Na samym początku trzeba udać się do urzędu gminy, gdzie dowiesz się, jakie drzewa można wyciąć bez konieczności uzyskania pozwolenia. Zazwyczaj wycinka drzew bez potrzebnego zezwolenie dotyczy tych owocowych, wierzb, klonu, topoli. Na wycinkę pozostałych gatunków drzew potrzebna będzie nam zgoda. Jeżeli takowej nie otrzymamy, nawet kiedy znajdują się one na naszej posesji, nie mogą zostać usunięte. Gdyby doszło do wycinki drzew, w najlepszym wypadku spotka Cię kara finansowa, a na najgorszym, długo ciągnący się proces. Jeśli coś poszłoby nie po Twojej myśli, a proces będzie przegrany, możesz zostać skazany na więzienie.

Przy wyborze pilarki do wycinki drzew zwróć uwagę na długość prowadnicy oraz system tłumienia drgań, który wpływa na bezpieczeństwo oraz wygodę pracy. Nowoczesny sprzęt służący do wycinania drzew wyposażony jest również w system hamulcowy QuickStop. Służy on do zatrzymania tnącego łańcucha.

Zastanawiasz się, co należy zrobić, aby przeprowadzić bezpieczną wycinkę drzew na swojej działce? W poniżej zamieszczonych punktach otrzymasz odpowiedź na to nurtujące pytanie.

 • Pamiętaj o założeniu okularów ochronnych, a jeżeli masz dłuższe włosy, muszą być one spięte.

 • Sprawdź napięcie łańcucha w pilarce. Jeżeli ogniwa napędowe znajdujące się na dolnej krawędzi prowadnicy są napięte, możesz przejść do kolejnego kroku.

 • Cięcie rozpoczynaj w momencie, kiedy łańcuch jest uruchomiony.

 • Pilarka z racji swoich gabarytów jest narzędziem dwuręcznym, więc z racji dużej mocy, nie wolno obsługiwać tego urządzenia jedną ręką.

 • Nie dociskaj sprzętu, którym wycinasz drzewa, aby przypadkowo nie oberwać.

 • Oczywiście musisz zachować szczególną ostrożność oraz ustalić kierunek obalania drzew, aby przypadkowo nie spadły na Ciebie.

  Wycinka drzew

Firmy zajmujące się wycinką drzew

Wycinka drzew przeprowadzona może być przez specjalistyczne firmy ogrodnicze. Pamiętaj o tym, że zanim zwrócisz się o pomoc do fachowców, powinieneś skupić swoją uwagę na opiniach, jakie krążą o usługach świadczonych przez danego wykonawcę. W dodatku kieruj się cennikiem za metraż, gdyż każda firma ma ustaloną własną cenę i nie zawsze najdroższa oznacza najlepsza. Jest wiele firm zajmujących się tego rodzaju usługami, a dzięki rozwijającej się technice stosowane przez nich metody mogą być nie tylko bezpieczne, ale również i ekologiczne.

Kary za wycinkę bez zezwolenia

W 2022 roku powstała ustawa na mocy której kara za nielegalną wycinkę drzew wynosi dwukrotność opłaty za usługę wykonaną legalnie, czyli z pozwoleniem. Jeśli wycinka jest zwolniona z obowiązku opłaty, to urząd ustala jej wartość, która byłaby ponoszona, gdyby takowego pozwolenia nie było. Kara nakładana jest również w przypadku:

 • zniszczenia drzewa lub krzewu,

 • uszkodzenia drzewa w obrębie korony,

 • usunięcia drzewa pomimo sprzeciwu,

 • usunięcia drzewa bez dokonania zgłoszenia.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą usług związanych z pielęgnacją ogrodu i nie tylko na naszej stronie internetowej!


NOGALES Sp. z o.o.
Łopianowa 16, 51-180 Wrocław

REGON: 383714151 NIP: 8952207416 KRS: 0000792184


Copyright © 2020 - Nogales sp. z o.o. All rights reserved. Realizacja: 3motion